W poniższym artykule znajdziesz poradnik w jaki sposób poprawnie złożyć deklaracje PCC-3 zarówno online jak i tradycyjnie w formie papierowej. Dodatkowo wyjaśnimy z czego wynika obowiązek zapłaty tego podatku. Kiedy ten obowiązek powstaje. Jak poprawnie złożyć deklarację. Jakich informacji oraz dokumentów będziesz potrzebować do wypełnienia deklaracji. Jaką kwotę podatku oraz do którego US należy go opłacić. Ile czasu masz na jego terminowe złożenie. Co zrobić jeśli zapomniałeś o jego złożeniu.
Podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC) to obowiązująca w Polsce opłata skarbowa obejmująca niektóre rodzaje czynności cywilnoprawnych (których przedmiot nie został objęty podatkiem VAT) Podstawowym aktem prawnym, który określa PCC jest Ustawa z dnia 9 września 2000r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. 2000 nr 86 poz. 959).
Podatek od czynności cywilnoprawnych dotyczy określonych czynności, wskazanych w Ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych. Są to:
Zawieranie umowy o kredyt hipoteczny wiąże się również z ustanowieniem zabezpieczeń spłaty wymaganych przez Bank. Mówimy tu o hipotece ustanawianej na rzecz Banku na nieruchomości wskazanej w umowie kredytowej. Jednym z dokumentów, który podpisujemy w Banku jest dokument Oświadczenia o ustanowienia hipoteki. To właśnie moment podpisanie tego dokumentu sprawia, iż powstaje obowiązek złożenia deklaracji PCC-3 do właściwego urzędu skarbowego.
Moment podpisania oświadczenia o ustanowienie hipoteki jest różny w zależności czy finansowany zakup nieruchomości pochodzi z rynku wtórnego czy pierwotnego:
Rynek wtórny to transakcje zakupu nieruchomości od jej właściciela (osoba fizyczna lub prawna). Zakwalifikujemy tutaj również budowę domu systemem gospodarczym oraz umowy kredytu refinansowego. W przypadkach zakupu nieruchomości po podpisaniu aktu notarialnego nabycia nieruchomości Bank wyda nam do podpisu oświadczenie o ustanowienie hipoteki. W przypadku budowy domu na działce, której jesteśmy właścicielami lub refinansowania kredytu (tutaj nieruchomości również jest już nasza) Bank wydana oświadczenie o ustanowieniu nieruchomości razem z umową kredytową.
Rynek pierwotny to transakcje zakupu nieruchomości od inwestora, która je wybudował (deweloper lub spółdzielnia). W tym przypadku umowa kredytowa podpisywana może być w momencie budowy nieruchomości jeszcze przed jej ukończeniem i przekazaniem lokalu do użytku. Wówczas akt notarialny przeniesienia prawa własności może zostać podpisany nawet kilkanaście miesięcy później niż umowa kredytowa. Należy wówczas pamiętać, aby z podpisanym aktem notarialnym udać się do Banku, aby to Bank mógł wydać oświadczenie o ustanowieniu hipoteki.
WAŻNE. Jeżeli wpis hipoteki dokonuje notariusz podczas umowy przeniesienia własności wówczas pobiera on również należy podatek PCC-3. W takiej sytuacji nie ciąży na nas już obowiązek składania deklaracji PCC-3 oraz zapłaty podatku.
Deklaracje podatkową możemy złożyć szybko i bezpiecznie poprzez portal podatkowy ministerstwa finansów lub tradycyjnie w wersji papierowej osobiście we właściwym urzędzie skarbowym lub wysłać pocztą ZPO (za potwierdzeniem odbioru) do właściwego urzędu skarbowego. Poniżej znajdziesz linki do szczegółowych instrukcji wypełnienia obu form złożenia deklaracji.
Instrukcje wypełniania formularzy online:
Instrukcje do wypełnienia wersji papierowych znajdziesz poniżej:
Zgodnie z zapisami ustawy podatnik ma obowiązek bez wezwania organu podatkowego, złożyć deklarację PCC-3 oraz wpłacić podatek w terminie 14 dni od dnia powstania obowiązku podatkowego.
W 2022 roku kara za spóźnienie się z tymi formalnościami może wynieść od 1/10 do 20 krotności minimalnego wynagrodzenia brutto. Oznacza to karę z zakresu od 301 zł do 60 200 zł.
Jeżeli wypełnimy obowiązek podatkowy po terminie wynikającym z ustawy, ale bez wezwania organu podatkowego wówczas prawdopodobnie obejdzie się bez grzywny. Warunkiem jest złożenie tzw. czynnego żalu czyli pisma w którym przyznajemy się do wykroczenia oraz wskazujemy powód zaistniej sytuacji. Przykład pisma prezentujemy poniżej.
WAŻNE! Czynny żal należy złożyć w tym samym dniu lub wcześniej niż spóźnioną deklarację PCC-3. Tylko w ten sposób możemy liczyć na brak kary. Dodatkowo należy pamiętać, że kwota podatku powinna zostać powiększona o odsetki za spóźnienie. Kalkulator odsetek znajdziecie TUTAJ.
Czynny żal możemy złożyć osobiście we właściwym urzędzie skarbowym, wysłać pocztą ZPO (za potwierdzeniem odbioru) lub wysłać online [INSTRUKCJA WYSŁANIA ONLINE].
Kwota podatku, która należy odprowadzić do właściwego urzędu skarbowego po złożeniu deklaracji wynosi 19zł. Pamiętajmy , że właściwy urząd skarbowy właściwy oznacza to ten do którego wysyłamy pozostałe deklaracje podatkowego takie jakie np. PIT. Generalną zasadą jest, że podatnik przynależy do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania , które oznacza miejsce przebywania w celu stałego pobytu.